Olympijské hry 1908: Pozrite sa na obrázky starých londýnskych hier

Toto je už po tretíkrát, čo sa v Londýne konalo letné olympijské hry. Prvý bol pred viac ako 100 rokmi, v čase veľmi odlišnom od tých našich, keď by športovci mali stále nosiť dlhé šaty, aby sa mohli zúčastniť niektorých pretekov. Pri sledovaní vyššie uvedeného videa je zázrak, že by ženy mohli hrať tenis, napríklad v tých šatách.

Pôvodne sa olympiáda v roku 1908 mala konať v Ríme. Avšak s erupciou Vesuvu v roku 1906 talianska vláda musela prerozdeliť fond na udalosť na rekonštrukciu miest zasiahnutých lávami, ktoré zabili asi 100 ľudí.

Londýnsky policajný tím získal zlatú medailu za remorkér (Zdroj obrázka: Wikipedia)

Vo videu môžete tiež vidieť, že súčasťou hier boli nezvyčajné športy. Toto je napríklad prípad remorkéra, ktorý je medzi nami známy ako remorkér vojny. V tom čase bola zlatá medaila z policajného tímu v Londýne z vyššie uvedenej fotografie.

Taliansky marťan Dorando Pietri ukončil preteky kolapsom (Zdroj obrázka: The Guardian)

Ďalšia nezabudnuteľná scéna z týchto olympiád sa konala s talianskym maratónskym bežecom Dorandoom Pietri. Po prekonaní niektorých porúch a úplnom vyčerpaní a dezorientácii závodu bol športovec diskvalifikovaný za to, že mu pretekári a lekári pomohli prekročiť cieľovú čiaru. Fotografia, ktorá označuje tento okamih, je dodnes jedným z veľkých športových symbolov sveta.

Pozrite si ďalšie obrázky z olympijských hier 1908 v galérii nižšie.

Zdroj: YouTube, Olympic.org

Zdroj obrázkov: Olympic.org